تاثیر دارچین در سلامتی انسان

دارچین (Cinnamomum zeylanicum و Cinnamon cassia)، درخت ابدی طب گرمسیری، از خانواده Lauraceae است و یکی از مهم‌ترین ادویه‌هایی است که روزانه مورد استفاده مردم در سراسر جهان قرار می‌گیرد.

دارچین در درجه اول حاوی روغنهای حیاتی و سایر مشتقات مانند سینامالدئید، اسید سینامیک و سینامات است، علاوه بر اینکه دارچین یک ترکیب آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد دیابت، ضد میکروبی، ضد سرطان، کاهش چربی و بیماریهای قلبی عروقی است.

گزارش شده است که دارای فعالیتهایی در برابر اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و آلزایمر است. این بررسی چشم‌انداز دارویی دارچین و استفاده از آن در زندگی روزمره را نشان می‌دهد.

پوست گونه های مختلف دارچین یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین ادویه جات است که در سراسر جهان نه تنها برای پخت و پز بلکه در طب سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

دارچین

به طور کلی، تقریباً 250 گونه در میان جنس دارچین شناسایی شده است که درختان در سراسر جهان پراکنده هستند.

دارچین به دلیل رایحه ای که دارد عمدتاً در صنایع عطرسازی و اسانس سازی استفاده می شود که می تواند در انواع مختلف مواد غذایی، عطرها و محصولات دارویی گنجانده شود.

مهم ترین ترکیبات دارچین سینامالدئید و ترانس سینامالدئید (Cin) هستند که در اسانس موجود هستند، بنابراین به عطر و فعالیتهای بیولوژیکی مختلف مشاهده شده با دارچین کمک می کنند.

مطالعه ای روی دارچین (C. osmophloeum) نشان داد که اسانس برگهای دارچین حاوی سطح بالایی از سین است در نتیجه، C. osmophloeum نیز به عنوان یک ادویه جایگزین برای C. cassia استفاده می شود.

یکی از اجزای اصلی اسانس استخراج شده از C. zeylanicum به نام (E) – سینامالدئید دارای فعالیت ضد تیروزیناز است، در حالی که سینامالدئید ترکیب اصلی مسئول این فعالیت است.

پوست دارچین حاوی پروسیانیدین و کاتچین است، اجزای پروسیانیدین ها شامل هر دو نوع پیوند پروسیانیدین A و نوع B است و این پروسیانیدین های استخراج شده از دارچین و انواع توتها همچنین دارای فعالیت آنتی اکسیدانی هستند.

دارچین علاوه بر اینکه به عنوان ادویه و طعم دهنده استفاده می شود، به دلیل اثرات طراوت بخشی دهان و توانایی رفع بوی بد دهان، به آدامس های طعم دهنده نیز اضافه می شود.

دارچین همچنین می تواند سلامت روده بزرگ را بهبود بخشد و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد.

دارچین منعقد کننده است و از خونریزی جلوگیری می کند، دارچین همچنین گردش خون را در رحم افزایش می دهد و بازسازی بافت را پیش می برد.

این گیاه به عنوان یک ادویه نقش حیاتی ایفا می کند، اما اسانسها و سایر ترکیبات آن نیز دارای فعالیت های مهمی هستند، از جمله ضد میکروبی، ضد قارچی، آنتی اکسیدان و ضد دیابت.

  • منابع:
  1. Cinnamon: A Multifaceted Medicinal Plant
  • تبلیغات:
  1. پیدا شدن یاقوت در شکم ماهی!
  2. ایلان ماسک روش ثروتمند شدنش را فاش کرد!
  3. با مدیریت مالی می توان یکساله پولدار شد!
  4. فروش عمده پارچه حریر

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.